Dlaczego statyny przyjmuje się wieczorem?

Z jakiego powodu statyny trzeba brać wieczorem?

Główną przyczyną stosowania statyn wieczorem i nocą jest fakt, że to właśnie w tej porze dochodzi do intensyfikacji endogennej produkcji cholesterolu. U osób z problemami dyslipidemii czy hipercholesterolemii wzrost poziomu cholesterolu w nocy może poskutkować nocnym wybudzaniem, które wynika z występowania dolegliwości bólowych uwarunkowanych zatkaniem naczyń tętniczych. W długofalowej perspektywie stwarza to duże ryzyko występowania zatorów, które mogą doprowadzić np. do choroby niedokrwiennej czy udaru. Dlatego przyjęcie leku przed pójściem spać spowoduje obniżenie jego nadmiernego poziomu oraz pozwoli zadbać o optymalną równowagę między lipoproteinami LDL i HDL, co jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej drożności naczyń i zredukowania niebezpieczeństwa.

Innym powodem wieczornego stosowania statyn jest fakt, że część z nich ma krótki okres półtrwania. Oznacza to, że ich skuteczność terapeutyczna trwa zaledwie kilka godzin. W związku z tym, stosowanie statyn takich jak fluwastatyna, lowastatyna czy simwastatyna jest znacznie lepsze na wieczór i w porze nocnej aniżeli za dnia.

Niemniej jednak istnieją statyny, które odznaczają się o wiele większym okresem półtrwania. Leki jak atorwastatyna, prawastatyna czy rosuwastatyna gwarantują pacjentom dłuższy czas utrzymywania się pożądanego efekty hipolipemizującego. Dzięki temu chorzy są dłużej zabezpieczeni przed wysokim cholesterolem, a na dodatek zyskują znaczną wygodę stosowania. Tego typu statyny nie muszą być przyjmowane wieczorem – pacjenci mają możliwość ich użycia o dowolnej porze dnia.

 

Bibliografia

  1. Chruściel P., Banach M. „Statyny – leki stosowane w Polsce wciąż za rzadko lub w zbyt małych dawkach.” Choroby Serca i Naczyń 2016, 13(2): 99-105.
  2. Plakogiannis R., Cohen H. „Optimal low-desity lipoportein cholesterol lowering – morning versus evening statin administration.” Annals of Pharmacotherapy 2007, 41(1): 106-110.