Jak odstawić leki z rozuwastatyną?

Czy można odstawić leki z rozuwastatyną?

Rozuwastatyna, podobnie jak i inni przedstawiciele statyn, jest preparatem odpowiedzialnym za normalizację poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Hipolipemizujące właściwości rozuwastatyny nie wywołują jednak trwałego efektu i wymagają nieustannego leczenia. Dlatego też odstawienie leków jest dla większości pacjentów niemożliwe. Rezygnacja z farmakoterapii może wywołać efekt z odbicia, który polega na spotęgowaniu ryzyka występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych spowodowanych wskutek nagłego wzrostu poziomu cholesterolu.

Lekarz może zadecydować o zmniejszeniu dawki stosowanej rozuwastatyny w przypadku polepszenia stanu pacjenta. Niemniej jednak całkowite odstawienie preparatu przeważnie nie wchodzi w grę. Warto zaznaczyć, że wielu pacjentów dokonuje samodzielnego odstawienia leku, co wynika z faktu tymczasowej poprawy zdrowia. Takie postępowanie, podobnie jak i samodzielne modyfikowanie dawki, może doprowadzić do realnego zagrożenia zdrowia lub życia wskutek nagłego wzrostu stężenia cholesterolu i trójglicerydów.

 

Co może zaproponować lekarz?

Aby odstawić rozuwastatynę, lekarz może rozważyć następujące rozwiązania:

  • Zmianę rozuwastatyny na inną statynę.
  • Zmniejszenie dawki stosowanego leku statynowego.
  • Zmniejszenie dawki rozuwastatyny i włączenie ezetymibu.
  • Wprowadzenie zupełnie innego leku z kategorii inhibitorów PCSK9.

Pomysł odstawienia rozuwastatyny jest przeważnie związany z kiepską tolerancją leku i związanym z tym występowaniem skutków ubocznych. Niemniej jednak rezygnacja z leczenia hipolipemizującego da w krótkim czasie negatywne następstwa.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

mometazon.pl

Najnowsze poradniki: