Kiedy nie wolno stosować rozuwastatyny?

 

Przed zastosowaniem leków zawierających rozuwastatynę należy zapoznać się z listą przeciwwskazań. Przeciwwskazania do stosowania rozuwastatyny są powiązane także z dawką stosowanego leku.

Stosowanie rozuwastatyny u pacjentów z niektórymi schorzeniami może być niebezpieczne i dlatego stosowanie jej jest niewskazane. Do chorób, podczas których nie wolno stosować leków z rozuwastatyną należą:
-czynna choroba wątroby
-ciężkie zaburzenia czynności nerek
-miopatia

W związku z większym ryzykiem wystąpienia miopatii w niektórych grupach pacjentów dawki powyżej 40 mg na dobę nie są zalecane. Zaliczamy do nich pacjentów chorujących na:

  • umiarkowane zaburzenia czynności nerek
  • niedoczynność tarczycy
  • genetycznie uwarunkowane choroby mięśni u pacjenta lub członków jego rodziny
  • wystąpienie objawów uszkodzenia mięśni po zastosowaniu innego inhibitora reduktazy HMGCoA lub leku z grupy fibratów
  • nadużywanie alkoholu.

Rozuwastatyna jest również przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na rozuwastatynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku.

Osoby pochodzenia azjatyckiego mogą wchłaniać rozuwastatynę w większym stopniu niż inne osoby. Należy upewnić się, że lekarz wie, czy pacjent jest pochodzenia azjatyckiego. Może być konieczna mniejsza niż zwykle dawka początkowa.

 

Ciąża a rozuwastatyna

Stosowanie rozuwastatyny jest bezwzględnie zakazane w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Kobiety planujące ciążę i przyjmujące rozuwastatynę powinny skontaktować się z lekarzem, aby omówić sytuację zdrowotną pacjentki i dalsze postępowanie.

 

Bibliografia